منوي اصلي

برچسب ها

آخرین مطالب

امکانات دیگر

مصاحبه دکتری دانشگاه خوارزمی(تربیت معلم) و دانشگاه شهید بهشتی
نویسنده : ربانی و اسدی موضوع : سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱
مصاحبه تربیت معلم یکشنبه 11 تیر از ساعت 9 صبح شروع شد و اون روز تا ساعت 10 شب طول کشید. هرکدوم از بچه ها که می رفتن داخل، حدود چهل دقیقه ای داخل می موندن. سیستم مصاحبش با بقیه دانشگاه ها یه کم فرق داشت، همون موقع مصاحبه معلوم می شد کی چند امتیاز اورده ولی بقیه دانشگاه ها مصاحبه فقط در حد این بود که ببینن به درد دکتری میخوری یا نه؟ بعد یه روز دیگه مدارک و رزومه داوطلب رو بررسی می کردن.

مصاحبه تربیت معلم بر اساس اسم نویسی بچه ها بود، هر کی زودتر اومده بود و اسم نوشته بود همون اول می رفت و بقیه به ترتیب، ساعت 8 شب نوبت من رسید، مصاحبه تو کارگاه GIS  برگزار می شد، رفتم داخل 5 تا از استادا بودند، دکتر تولایی، دکتر سلیمانی، دکتر کمانرودی، دکتر شماعی و دکتر ساسان پور و مهندس زنگانه که اسما رو می خون و صدا می کرد. بیشتر شبیه دادگاه بود، یه میز وصندلی گذاشته بودن که دانشجو روش می نشست و استادا روبرو دانشجو بودن.

قبل اینکه وارد می شدی مدارکتو می گرفتن و بررسی می کردن. بعد سوالای استادا شروع می شد: به ترتیب دکتر تولائی: یه متن زبان داشت که سه پاراگرافش ومشخص کرده بود که به ترتیب میخوندی و معنی می کردی، یه میز می آورد و کنارت می شست و نگا می کرد، اولیشو خوی خوندم، دومیش یه اصطلاح سختی توش بود نتونستم بفهمم چیه معنی کلی کردم ولی دکتر فهمید و گفت میدونم از این اصطلاح در میری من معنی این اصطلاح رو میخام، گفتم نمی دونم معنی این اصطلاح چیه!!؟ بعد متن سوم رو آورد که اونم خوندم و تقریبا خوب ترجمه کردم، گفت خوبه ولی نه زیاد، بعد رفت سر جاش. شنیدم یواشکی به دکتر سلیمانی گفت زبانش خوبه.

بعد نویت رسید به دکتر سلمانی:سولای دکتر سلمانی به ترتیب

گقت من میگم جغرافیا یه علم قانونمنده تو بگو هست یا نیست و چرا؟

فرق دیدگاه فلسفی دکتر فرید و دکتر شکوئی چیه؟

فرق نگرش دکتر شکوئی و دکتر فرید به شهر چیه؟

سطوح مطالعات شهری کدامند و پایان نامه ت تو چه سطحی از تحلیل بررسی شده؟

چرا موضوع آینده پژوهی را برا پایان نامت انتخاب کردی؟

فرق آینده پژوهی و پیشبینی چیه ؟(موضوع پایان نامه)

از کتابای عمومی آینده پژوهی چی خوندی؟

با توجه به موضوع پایان نامت فرق نظریه، رویکرد و دیدگاه چیه؟ آیا همشون از یک سنخن؟

دکتر تولائی در حین همین سوالات پرسید انگلیسی آینده پژوهی چی میشه و تو  چی سرچ کردی برا پایان نامت؟


دکتر کمانرودی: گفت من سوالی ندارم و معلومه ایشون مسلط هستن،  خیلی از موضوع پایان نامم خوشش اومده بود و شاید یه کمی هم تعجب کرده بود.

دکتر شماعی : 

آخرش اومد وگفت  اصول جغرافیا چیه و اصول برنامه ریزی شهری چیه؟

البته قبلش دکتر تولائی و دکتر کمانرودی و دکتر سلیمانی کاملا تائید کرده بودن وخدا رو شکر خیلی راضی بودن .

آخرش دکتر ساسان پور گفت تو آینده پژوهی و برنامه ریزی شهری کار کردی، از کدوم مدلای برنامه ریزی شهری تو پایان نامت استفاده کردی؟ بعد توصیه کرد از مدلای کمی هم استفاده کنم.

خدا رو شکر به سلامتی تموم شد و به نظر می رسید که خیلی زیاد راضی بودن.

آخرش که اومدم بیرون دکتر ... گفت امتیاز اول رو اوردی و گفت تو و اسدی(دوستم) اینجا امتیازتون خیلی خوب بوده و استادا هم نظرشون مثبته بهتون.

مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی:

مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی ساعت 9 صبح 12م تیر شروع شد.

یکی یکی بچه رو صدا کردن و هر کدوم می رفتن داخل و بین 10 تا 15 دقیقه داخل می موندن- مصاحبه شهید بهشتی یه کم راحت تر بود، فقط سه تا از استادا بودن: دکتر رضویان، دکتر سجادی و دکتر توکلی نیا

دکتر صرافی ظاهرا براش مشکل پیش اومده بود و نتونسته بود بیاد برا مصاحبه.

اما سولا:

من که رفتم داخل  یه حالت حلقه ای مانند بود که دانشجو هم باید رو یکی از صندلیا می نشست،اول دکتر سجادی پرسید: نام و نام خانوادگی؟ رتبت چند بوده؟ اولویت چندم اینجا رو زدی؟ پایان نامت رو چه موضوعی کار کردی و کو پایان نامت؟ یه کتاب از پایان نامم در اورده بودم و لی پایان نامم تموم نشده بود! همه دانشگاه ها همون رو میبردم و نشونشون می دادم- موضوع کتب رو نگا کرد و یه کم تعجب کرده بود، فک کنم موضوع براشون نا آشنا بود!!؟ پرسیدن این چیه؟ پایان نامته یا؟

بعد به استادای دیگه گفت احتمالا کپی برداری از یه موضوع خارجیه و به نظر نمی رسه که ....!!!

 منم ازشون اجازه گرفتم وماجارای انتخاب موضوع و تاثیر محیط و کارایی که کرده بودم رو، رو انتخاب موضوع توضییح دادم و به نظر می رسدی که راضی شده بودن  و خوششون اومده بود .

بعد خواست یه کم بیشتر توضییح بودم و بعد پرسید فرق آینده نگری و آینده پژوهی چی هست؟

بعد نویت رسید به دکتر رضویان:

چیز خاصی نپرسید، فقط پرسید قبل اینکه بیای اینجا استادای اینجا رو میشناختی؟ اسم چند تاشونو بگو؟

بعد در مورد زیان پرسید مدرک داری؟  توضییح داد که تاکید زیادی رو مدرک زیان داریم و اگه بیایی اینجا باید تا قبل آرمون جامع مدرک زیانتو گرفته باشی و پرسید که چرا نگرفتی؟ گفتم که به دلیل زیاد بودن کارا نرسدیم بگیرم و حتما تو برنامم هستش که مدرک بگیرم.

بعد دکتر توکلی نیا:

پایان نام دکتری میخایی چی کار کنی؟

سه تا موضوع گفتم براشون و ایشون ظاهرا با موضوع پایان نامه آشنایی داشتن و توضییح دادن که دکتر پورمحمدی هم تو ایران کار کرده و میخاد این موضوع رو گسترده تر بکنه.

بعد پرسیدن اگه بیایی اینجا برا استاد راهنمات ما انتخاب میکنیم که کی استادت بشه، نظرت چیه؟ موافقی یا حتما با استاد مد نطر خودت میخایی کار کنی؟!

گفتم هر چی استادا صلاح بدونن ما تابعم با این مسئله مشکلی ندارم.

ایشون هم تاکید کرد رو زبان و گفت نگران نباش می تونی تا ترم سوم که آزمون جامع هست  میتونی مدرک زبان بگیری.

همین! تموم شد و رفت. 

فک نمی کردم اینقد راحت باشه، ولی یه بدی داشت که هیچی معلوم نبود، معلوم نبود میخان، نمی خوان!!

امیداورام مورد استفاده دوستان قرار گرفته باشه

التماس دعابرچسب‌ها: مشاوره کنکور ارشد و دکتری

درباره ما

سایتهای مفید

مدیریت سایت: طاها ربانی و صالح اسدی
SCImago Journal & Country Rank